Vgradnja LED žarnic in homoligacija

Zanima me sledeče. Že pred časom sem hotel vgraditi LED žarnice, a sem dobil informacijo, da jih nikakor ne gre homologirat.
Sedaj so me spet zamikale in sem jih našel na strani silux.si... tam imajo kao zraven TŰV za homoligacijo. Seveda sem jim poslal email z vprašanjem, če lahko te žarnice homologiram oz vgradim in mi je prodajalec dal odgovor, da novih LED žarnic ni več potrebno homoligirat.
Ima kdo kakšne natančnejše informacije glede tega? Ker preprosto nočem, da je plavi angel oglobi zaradi žarnic za 30€

Hvala vam za odgovore.
Glede na opredeljeno predvidevam, da puščaš obstoječe žaromete na vozilu in hočeš menjati žarnice znotraj žarometa, ali dodati LED kjerkoli na prednjo stran vozila, bom skušal smiselno odgovorit za vsak primer, ti pa izlušči, kaj ti je koristno.
V primeru, da menjuješ žarnice znotraj žarometa - NE:
Možnost je, da najdeš žarnice, ki so prilagojene za takojšnjo vgradnjo, kar pomeni da niti policist ne bo videl spremembe, če je na tehničnem svetilnost dovolj močna in vgradnja ne vpliva na prilagajanje višine snopa žarometov pravzaprav nima niti pravice karkoli zahtevati, ker je vozilo tehnično brezhibno v takem primeru.
V primeru, da dodatno vgrajuješ tisti 8 cm LED trak pod lučmi, na odbijač/kamorkoli spredaj - DA:
Najprej poskrbi, da ti prodajalec zagotavlja vse potrebne certifikate, v tem primeru gre za standardni CE, za upoštevanje po pravilniku ECR, člen 87, kjer je definicijsko zapisano kakšne tehnične lastnosti in specifikacije morajo imeti svetlobna telesa (več: https://www.unece.org/fileadmin/DAM/tra ... 087r3e.pdf), potrebuješ še potrdilo o vgradnji od ustreznega mojstra ali delavnice, vezava mora biti opravljena tako da ob vklopu navadnih luči, LED izklopi ali jim primerno zmanjša svetilnost, brez motnje drugim svetlobnim virom, recimo smerokazi, meglenke ipd.
V primeru, da menjuješ celoten žaromet - DA:
Če menjuješ celoten žaromet, potrebuješ popolnoma vse certifikate (kratka luč, dolga luč, itd..), ki zadevajo pravilnik o svetlobnih telesih v cestnem prometu, načeloma bi vso papirologijo moral dobiti kar pri prodajalcu, ob nakupu žarometa, vseeno pa se je dobro pozanimati, kaj kdo ponuja, in ali ima ustrezno dokumentacijo za to, da lahko pridobiš ustrezno potrdilo o skladnosti.

Upam, da ti je kaj pomagalo.
Zahvaljujem se ti za konkreten in strokoven odgovor. Menjal bom samo žarnice v sprednjih lučeh.
Tako da grem sedaj iskat te led žarnice.

LP
Oceni temo